Jak pozyskujemy prąd?

Już setki lat temu ludzie wykorzystywali energię wody do napędzania maszyn w młynach, tartakach, czy kuźniach. Służyły im do tego głównie koła wodne, które były jednymi z pierwszych urządzeń pozwalających uzyskać energię mechaniczną z wody. Jak w dzisiejszych czasach ludzie wykorzystują wodę do uzyskania energii? W jaki sposób energia ta zamieniania jest w prąd? Jak wygląda elektrownia wodna?

Te tematy zostały zrealizowane na kolejnych zajęciach w ramach programu ,,Scenariusze lekcji” pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci.

W trakcie zajęć uczniowie poznali pojęcie energii odnawialnej i sposobów jej wytwarzania oraz rolę wody w codziennym życiu. Jednym z zadań była dokładna obserwacja pokazu działania windy wodnej, wyciągnięcie wniosków na podstawie tej obserwacji oraz udział w dyskusji na temat wykorzystania takiej zdolności wody do szerszego zastosowania (zasada działania koła wodnego).

Uczniowie wzięli udział w prostych eksperymentach, w trakcie których dowiedzieli  się, co oznacza pojęcie energii potencjalnej wody i jak to się dzieje, że woda może produkować energię elektryczną oraz obejrzeli film o działaniu elektrowni wodnej. Pracując w kilkuosobowych zespołach, stworzyli własny model elektrowni wodnej.

Autor: Magdalena Chmura

Zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.