Dziecko w sieci

Korzystaj z sieci – bezpiecznie!            

Internet jest globalną siecią komputerową łączącą komputery na wszystkich kontynentach świata. Komputer podłączony do sieci umożliwia m.in.

  • dostęp do informacji np. za pośrednictwem przeglądarki internetowej,
  • przesyłanie informacji za pośrednictwem e-maila,
  • rozmowy w czasie rzeczywistym za pośrednictwem komunikatorów
    np. Skype czy Gadu-gadu,
  • dyskusje na forach internetowych,
  • kontakty ze znajomymi na portalach społecznościowych typu Nasza Klasa czy Facebook,
  • zakupy ze pośrednictwem sklepów internetowych czy serwisów typu Allegro,
  • oraz wiele, wiele więcej…

Korzystanie z Internetu przynosi nam wiele korzyści, ale musimy też mieć świadomość zagrożeń płynących z sieci. Niestety, najbardziej są na nie narażone dzieci.
Przemierzając strony internetowe często, nawet przypadkiem, można natknąć się na treści nieodpowiednie dla młodego człowieka. Niekontrolowany dostęp do łatwej informacji może być bardzo szkodliwy dla rozwoju dziecka.

Na platformie edukacyjnej „Dziecko w sieci” przygotowano interaktywne kursy dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki nim uczniowie mogą dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym i jak sobie z nimi radzić.
Kursy zostały przygotowane w formie atrakcyjnej dla młodych odbiorców.

 

Przygotowano kurs dla uczniów klas I-III oraz dwa kursy dla uczniów klas IV-VI.

 

Polecane linki do strony

dzieckowsieci.fdn.pl:

 

Artykuły:

 

Baza artykułów związanych z tematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie

Cyberprzemoc, autor Łukasz Wojtasik – artykuł omawia istotę cyberprzemocy i skalę zjawiska na podstawie badań. Zawiera informację o działaniach mających na celu zabieganie wystąpienia problemu (PDF, 177KB).

Dzieci on-line w oczach rodziców – komunikat prasowy przedstawiający wyniki badań nad przekonaniami rodziców o korzystaniu przez ich dzieci z Internetu oraz świadomością zagrożeń płynących z Sieci (PDF, 137KB).

Kontakt dzieci z niebezpiecznymi treściami w Internecie, autor Łukasz Wojtasik – raport z badań dotyczących doświadczeń dzieci związanych z niebezpiecznymi treściami w Internecie (PDF, 163KB).

Przemoc rówieśnicza a media elektroniczne, autor Łukasz Wojtasik  – raport z pierwszych w Polsce badań nad zjawiskiem cyberprzemocy (PDF, 148KB).

Wykorzystywanie dzieci w Internecie , autor Łukasz Wojtasik -analiza polskiego prawodawstwa w perspektywnie ochrony dzieci przed zagrożeniami w Internecie. W artykule porównano najważniejsze elementy polskich przepisów w tym zakresie z prawodawstem innych krajów. Przedstawiono krótką historię działań realizowanych w Polsce na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Sieci (PDF, 144KB).

Dziecki aktywne on-line – Gemius dla Fundacji Dzieci Niczyje – raport z badań aktywności online użytkowników Internetu w wieku 7-14 lat (m.in. czas spędzany w Sieci, poszukiwane treści) (PDF, 96KB)

Charakterystyka zagrożeń dla dzieci w Internecie, autor Łukasz Wojtasik – artykuł omawia dwie kategorie zagrożeń, na jakie narażone są dzieci korzystające z Internetu: niebezpieczne kontakty oraz szkodliwe (niebezpieczne) treści. Podane są również wyniki badań skali tych zagrożeń (PDF, 144KB).