Klimatyczna klasa

„Klimatyczna klasa” to interesujący projekt zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci, w którym wzięli udział wychowankowie świetlicy. Pomógł on kształtować kompetencje społeczne uczniów i rozszerzył ich wiedzę przyrodniczą. W ramach projektu zrealizowaliśmy angażujący cykl zajęć dotyczących przyrody i ochrony środowiska. Prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze, dowiedzieliśmy się, jak chronić środowisko, czym jest klimat i jak możemy o niego dbać. Otrzymaliśmy zestaw badawczy, który pozwolił na przeprowadzenie ciekawych doświadczeń przyrodniczych. Sprawdziliśmy m.in. jakie porosty występują w naszej okolicy i co mówią o czystości powietrza, stworzyliśmy małą fabrykę tlenu w naszej świetlicy. Wiemy także dlaczego na ziemi jest coraz cieplej i co możemy zrobić, żeby temu przeciwdziałać. Na ostatnich zajęciach pracowaliśmy kreatywnie. Ze zgromadzonych odpadów stworzyliśmy zupełnie nowe przedmioty. Dzięki wyobraźni dzieci zużyte przedmioty (np. plastikowe butelki, puszki po konserwach) zyskały „nowe życie”. Jak na studentów Uniwersytetu przystało  uczestnicy zajęć otrzymali indeksy. Po każdych zajęciach dzieci otrzymywały naklejki, które umieszczały w indeksie jako potwierdzenie udziału w nich. Na zakończenie projektu odwiedziliśmy Panią Dyrektor, aby podzielić się swoją wiedzą na temat działań, które warto podejmować, aby chronić klimat i łagodzić procesy, które go zmieniają.  Wystarczy tak niewiele, np.: dbać o przyrodę wokół nas; segregować śmieci; wyłączać z sieci urządzenia elektryczne, z których nie korzystamy; zakupy pakować w torby wielokrotnego użytku; zamiast jeździć samochodem: więcej chodzić i  jeździć na rowerze lub hulajnodze. Pamiątką tej wizyty jest ozdobiona w ramach recyklingu puszka.

Zdjęcia dostępne są tutaj.

Autor: Katarzyna Borawska

Może i to Cię zainteresuje...