APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 28 kwietnia 2017 roku odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to jest wspaniałą możliwością  aby uzmysłowić wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie klasy IIA oraz VI pod kierunkiem Pani Joanny Soitz zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.

 Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.