Wycieczka do Ręboszewa i Chmielna

Uczniowie klas 2a, 2b, 3a i 4, którzy uczą się języka kaszubskiego, wyjechali do Ręboszewa i Chmielna w dniu 24 maja 2024 r. pod opieką Pani Agnieszki Kaszuby, Pani Renaty Mejer i Pana Marka Czarnowskiego. Wszyscy w dobrych humorach o poranku wyruszyli autokarem spod szkoły z nadzieją na niezwykłą przygodę.

Najpierw odwiedziliśmy Wiatrak w Ręboszewie stojący na najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli na szczycie góry Sobótka. Z tego miejsca roztacza się widok na niezwykłą przyrodę i kaszubskie jeziora. Właśnie tam uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia chleba, przeprowadzonych przez Panią Karolę Bober. Od podstaw uczyliśmy się na czym polega sztuka tworzenia wyjątkowego bochenka, poznaliśmy ekologiczne produkty, które są niezbędne w tym procesie. Warsztat zakończył się degustacją naszych wypieków, dodatkowo odbyło się ognisko z kiełbaskami, co było dla nas niespodzianką. To urocze miejsce pozostanie długo w naszej pamięci.

Następnie udaliśmy się do  Pracowni Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. Podczas tego pobytu poznaliśmy niezwykłą historię rodziny, która od dziesięciu pokoleń zajmuje się wyrobem kaszubskiego rzemiosła – garncarstwem i wypalaniem przedmiotów z gliny. Na piękno tych wyrobów składają się cztery główne elementy, takie jak: formowanie masy plastycznej, różnorodność kształtów, kolorystyka i przede wszystkim unikatowa kompozycja ornamentyki.

Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji i czas relacji z rówieśnikami.  Po wycieczce odbył się konkurs, gdzie mieliśmy okazję pochwalić się naszą wiedzę zdobytą podczas wyjazdu. Zwycięzcy konkursu to Bartosz Sojka i Fabian Zaniewicz z klasy 2a oraz Magdalena Romanowska, Klara Lisiecka z klasy 2b oraz Helena Ochocka z klasy 3a. Uczniowie wykazali się bystrością i ogromną wiedzą o miejscach przez nas poznanych, otrzymali nagrody, gratulacje i brawa.

Bardzo dziękujemy Pracownikom Wiatraka i Pracowni Ceramiki Neclów oraz Pani Karoli Bober za profesjonalną obsługę oraz serdeczność jaką nas obdarzyli. Wycieczka została zorganizowana przez nauczycielkę języka kaszubskiego Panią Agnieszkę Kaszubę.

 

Autor: Agnieszka Kaszuba

 

Może i to Cię zainteresuje...