28 stycznia – Międzynarodowy Dzień Klocków Lego

LEGO – skrót utworzony od duńskiego zwrotu “leg godt”, czyli “baw się dobrze”, z łaciny oznacza również “składam”. Niezwykłe właściwości klocków, które rosną razem z dzieckiem i łączą pokolenia sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. I nie tylko…

LEGO oprócz dobrej zabawy dostarcza również cały szereg korzyści:
→ koncentracja uwagi – w dzisiejszych czasach gdy dociera do nas tak wiele bodźców, niezwykle trudno jest się skupić, zwłaszcza na dłuższy czas i na jednej rzeczy. Budowle wykonywane krok po kroku według instrukcji lub własnej wyobraźni to doskonałe ćwiczenie i trening uwagi.
→ sprawność manualna i koordynacja ruchowa – podstawowa umiejętność potrzebna do pisania i wykonywania codziennych czynności życiowych, a ćwiczona poprzez zabawę klockami to niewątpliwie przyjemniejsza forma nauki niż ślaczki i kolorowanki. Manipulowanie małymi elementami, łączenie ich i rozdzielanie to doskonałe ćwiczenie motoryczne, zaś odwzorowywanie poszczególnych fragmentów instrukcji rozwija również spostrzegawczość.
→ wyobraźnia i kreatywność – nieograniczone możliwości kreowania świata to bezcenny element każdego dzieciństwa. Możliwość przeżywania różnych przygód i wcielania się w rozmaite postacie nie tylko działa na wyobraźnie, ale również uczy umiejętności społecznych.
→ cierpliwość i wytrwałość – kształtowanie tych cech jest bardzo trudne, jednakże jeśli efektem końcowym jest wymarzona zabawka to łatwiej przychodzi wytrwałe i dokładne składanie klocków krok po kroku. Osiąganie zamierzonych celów i składanie coraz trudniejszych modeli wpływa na pozytywną samoocenę.
→ rozróżnianie kolorów, liczenie, czytanie, logiczne myślenie… LEGO to po prostu rewelacyjna pomoc edukacyjna. Abstrakcyjne pojęcia łatwiej wprowadzić i zobrazować właśnie na klockach. 🙂

28 stycznia świetlica szkolna zainspirowana programem telewizyjnym “Lego Masters” wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Klocków Lego. Od samych godzin porannych uczniowie tworzyli niepowtarzalne budowle. Zaangażowanie było tak duże, że zaczęliśmy budować z czego się da… W ruch poszły klocki drewniane I clicksy. Ten dzień zdecydowanie należał do Piotrka, który stworzył ogromnego Tyranozaura, którego niestety możemy podziwiać już jedynie na zdjęciach…

Zobacz zdjęcia

Autor: Dominika Sidorowicz

Może i to Cię zainteresuje...