Pierwszaki badają „Jak płynie czas?”

Dnia 2 lutego 2021r. w klasie pierwszej odbyły się kolejne zajęcia z projektu „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”. Tym razem temat dotyczył upływającego czasu – uczniowie badali „Jak płynie czas?”. Lekcję rozpoczęła prezentacja krótkiego filmu edukacyjnego, wprowadzającego słuchaczy w tajniki kalendarza („Skąd się wziął podział na tygodnie i miesiące” z udziałem Leszka Błaszkiewicza, astronoma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Po jego wysłuchaniu, dzieci dowiedziały się m.in. co to jest doba, co to są fazy księżyca, dlaczego miesiąc trwa 30 dni, a tydzień 7 dni. Dla utrwalenia informacji dotyczących nazw miesięcy i pór roku odbyła się zabawa. Następnie dzieci wykonywały eksperymenty, by dowiedzieć się jak porusza się Ziemia względem Słońca oraz jakie są tego konsekwencje. Dla uporządkowania i zgłębienia doświadczanych spostrzeżeń, uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Paxi – dzień, noc i pory roku”. Na koniec zajęć bez problemu wyciągnęli wnioski z zajęć i odpowiedzieli na pytania: Gdzie jest zima, a gdzie lato? Czy na całej kuli ziemskiej jest w tym samym czasie ta sama pora roku?

Każda tematyczna lekcja realizowana w ramach projektu kończy się zadaniami, które uczniowie wykonują, co podsumowuje zajęcia. Na planszy interaktywnej „Podwodna kraina Morza Karaibskiego” dzieci odszukują jeden z sześciu kluczy do skrzyni skarbów, w której ukryta jest niespodzianka. Do każdego klucza przypisane jest zadanie. Dzisiejszym było wykonanie plakatu, które z ogromnym zaangażowaniem uczniowie wykonywali w małych grupkach.

Zobacz zdjęcia.

autor: Bogusława Paszowska