Spotkanie z konstruktorem żaglowców Zygmuntem Choreniem

Obecnie w naszej szkole realizowany jest przez Yacht Club Rewa projekt pn. „Redzka Piątka pływa na piątkę – żeglarstwo naszą pasja i kuźnią charakteru”. Ciekawym elementem zajęć edukacji żeglarskiej są spotkania z ludźmi zasłużonymi dla żeglarstwa. Dwa lata temu szkoła nasza zaprzyjaźniła się z trenerem żeglarstwa i twórcą Yacht Clubu Rewa Januszem Frąckowiakiem i jego wychowankiem Krzysiem Stromskim, obecnie członkiem kadry narodowej klasy Finn. W ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się ze znanym żeglarzem regatowym Romanem Paszke. W trakcie tamtego spotkania nasi uczniowie mogli dokładnie poznać sławnego polskiego żeglarza jachtowego, kapitana żeglugi wielkiej, budowniczego jachtów, twórcę pierwszych w Polsce jachtów z włókien węglowych i kevlaru Gemini, MK Cafe, MK Cafe Premium, inicjatora udziału polskiej załogi w regatach dookoła świata The Race i dowódcę jachtu WARTA-POLPHARMA, uczestnika prób bicia rekordów świata w samotnym opłynięciu Ziemi bez zawijania do portów w roku 2007 na jachcie Bioton i w roku 2011 na katamaranie Gemini.

W tym roku do Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, na zaproszenie trenera żeglarstwa Janusza Frąckowiaka i dyrektora szkoły Anny Milewskiej, przybył Zygmunt Choreń – polski konstruktor jachtowy, znany jako Ojciec żaglowców, żeglarz, kapitan jachtowy, projektant, pracownik Politechniki Gdańskiej, biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, od 1978 główny konstruktor żaglowców w Stoczni Gdańskiej, od 1992 roku założyciel i menedżer biura Choren Design & Consulting. Pan Zygmunt zaprojektował i nadzorował budowę kilkunastu wielkich żaglowców, pływających dziś pod banderami Polski, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Japonii i Panamy. W ciągu ostatnich 40 lat spod jego ręki wyszły Pogoria, Dar Młodzieży, Iskra II, Kaliakra, Oceania, Drużba, Mir, Chersones, Pałłada, Nadieżda, Fryderyk Chopin, Kaisei, Estelle, Royal Clipper, Mephisto, Running On Waves, STS Lê Quý Dôn, a także El-Mellah i Flying Clipper. W interesującym spotkaniu uczestniczył także Pan Zbigniew Lendzion odpowiedzialny za stateczność żaglowców i Pan Krzysztof Krzemiński – Burmistrz Miasta Redy, który aktywnie wspiera realizację naszego szkolnego projektu „Redzka Piątka pływa na piątkę”.

W trakcie interesującego spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania, dopytując doświadczonego projektanta i budowniczego wielkich żaglowców o kolejne informacje z życia i pracy zawodowej. Wspaniała, przyjacielska atmosfera gościła podczas całej uroczystości, na zakończenie której nie zabrakło przekazywania autografów i wspólnego pozowania do zdjęć z udziałem przybyłych Gości, pracowników i uczniów.

Dziękujemy Panom: Januszowi Frąckowiakowi, Zygmuntowi Choreniowi, Zbigniewowi Lendzionowi i Krzysztofowi Krzemińskiemu za przybycie do naszej szkoły i udział w naszych zajęciach żeglarskich. Januszowi Frąckowiakowi bardzo dziękujemy za zorganizowanie tej ciekawej lekcji i namówienie konstruktora wielkich żaglowców kapitana Zygmunta Chorenia do rozmowy z naszymi uczniami – aktywnymi uczestnikami edukacji żeglarskiej. Gorące podziękowania kierujemy także do wszystkich pracowników szkoły, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia tego spotkania, a w szczególności P. Magdzie Mering, Beacie Grzymkowskiej, Zbigniewowi Żmudowskiemu, Romualdzie Makowskiej i Bogusławie Paszowskiej za przygotowanie interesującej dekoracji i obsługę uroczystości.

Galeria zdjęć dostępna jest tutaj

Może i to Cię zainteresuje...