Wizyta w Skansenie w Nadolu

2 czerwca 2017r. uczniowie klas IIA i IIB  wraz ze swoimi wychowawczyniami  Panią Alicją Kankowską  i Panią Joanną Soitz wybrali się do skansenu w Nadolu.

Pobyt rozpoczął się od zwiedzania zagrody, w obrębie której znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny. Uczniowie zwiedzili wielopokoleniową chatę gburską i rybacką. Obejrzeli kamienną piwnicę do przechowywania płodów rolnych, studnię z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnię oraz warzywnik. Poznali kolejne etapy przygotowania i wypieku chleba. Po krótkiej przerwie,  chętnie  przystąpili do zajęć interaktywnych. Poznali w praktyce dawne wiejskie rzemiosło. Uczniowie mogli sprawdzić  się w mieleniu zboża na żarnach kamiennych oraz w praniu na tarze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  warsztaty poświęcone tkactwu ludowemu na Kaszubach. Dzieci poznawały proces powstania tkaniny od momentu pozyskania surowca aż do ostatecznego produktu. Efektem ich pracy były kolorowe pasiaki (chodniki) wykonane na ramkach tkackich.

Niewątpliwą atrakcją był unoszący się w skansenie zapach wypiekanego w piecu chleba. Dzieci miały okazję skosztować świeżo wypiekanego pieczywa. Na zakończenie zajęć  każdy z uczestników wycieczki otrzymał ciepłą pachnącą bułeczkę.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce, Pani Barbarze Prokofiew i Pani Katarzynie Czaja za  pomoc i wsparcie w opiece nad uczniami.

                                                                            zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

1 Odpowiedź

  1. basiap pisze:

    Wycieczka rewelacja, pogoda dopisała… a chlebek wypiekany w starym piecu przepyszny 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.