Pokazali swój kaszubski talent

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów, upamiętniającego pierwszą pisemna wzmiankę o Kaszubach w papieskiej bulli z 1239 roku, nauczyciel przedmiotów artystycznych i języka kaszubskiego – Marek Czarnowski zorganizował interdyscyplinarny konkurs kaszubski. Polegał on na wykonaniu pracy w jednej z czterech wybranych dyscyplin artystycznych: fotografii, plastyki, śpiewu oraz recytacji. Konkurs miał za zadanie pokazanie aktywności uczniów i ich rodzin na niwie kaszubskiej kultury i języka. Można było wziąć udział w dowolnej liczbie dyscyplin. Najaktywniejsi pokazali swoje talenty we wszystkich dziedzinach.

Ze względu na panującą pandemię, konkurs miał charakter zdalny, uczniowie swoje prace fotografowali lub nagrywali i wysyłali mailem.

Łącznie w konkursie wzięło udział 38 uczniów naszej szkoły. Wyniki w poszczególnych kategoriach kształtują się następująco:

 

Fotografia (konkurs pn. „Jesteśmy Kaszubami i jesteśmy z tego dumni”)

Klasy 1-4

 1. Radosław Grabowski – kl. 4
 2. Maks Joskoskowski – kl. 2 B
 3. Filip Komorowski – kl. 4

Klasy 5-8

 1. Maria Rosenkranz – kl. 8
 2. Alex Kozłowski – kl. 7 A
 3. Ex aequo – Agata Kohnke, Kacper Klamann, Weronika Wrońska, Patryk Żmudowski (wszyscy klasa 6)

 

Malarstwo (konkurs pn. „Kaszuby – moja mała Ojczyzna”)

Klasy 1 – 4

 1. Dawid Formella – kl. 3 A
 2. Radosław Grabowski – kl. 4
 3. Lena Zawitkowska – kl. 3 A

Klasy 5 – 8

 1. Agata Kohnke – klasa 6
 2. Rozalia Reszke – klasa 5
 3. Kacper Komorowski – klasa 7 A

 

Śpiew

Klasy 1 – 4

 1. Filip Komorowski – klasa 4
 2. Radosław Grabowski – klasa 4

oraz wyróżnienie dla klasy 3 B za grupowe wykonanie piosenki.

 

Żywe słowo

Klasy 1 – 4

 1. Filip Komorowski – kl. 4

Klasy 5 – 8

 1. Maria Rosenkranz – kl. 8
 2. Kacper Komorowski – kl. 7 A
 3. Alex Kozłowski – kl. 7 A

 

Wręczenie nagród nastąpi po powrocie do nauczania stacjonarnego, podczas uroczystego podsumowania. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, zaangażowanym w udział w konkursie. Liczymy jednocześnie, że konkurs ten uda się w przyszłości kontynuować przy jeszcze większym udziale uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie.

Przykłady nagrodzonych prac.

Przygotował: Marek Czarnowski

Może i to Cię zainteresuje...