Projekt „Słynne Polski”

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. To dzień, w którym nie powinno chodzić jedynie o to, aby wręczyć paniom kwiaty. To dzień, w którym każdy z nas powinien pamiętać o tym, jak żmudna i długa była droga kobiet do uzyskania praw, do wolności i możliwości decydowania o samych sobie.

Uczniowie klasy 6 b podczas zajęć języka polskiego realizowali projekt pt. „Słynne Polski”. Praca miała na celu uświadomienie uczniom jak trudno było kobietom zdobywać wiedzę, walczyć o siebie, wznieść się ponad podziały. Przedstawione przez klasę bohaterki to kobiety silne i ambitne, które pomimo ograniczeń walczyły o siebie i o swoje osiągnięcia.

I tak uczniowie przybliżyli sobie sylwetki: Emilii Plater – kapitan polskiego wojska podczas Powstania Listopadowego.

Marii Konopnickiej – jednej z najwybitniejszych pisarek polskich, jej utwory zawierają w sobie protest przeciw społecznym nierównościom. Aktywnie walczyła o prawa kobiet.

Marii Skłodowskiej – Curie – wybitnej uczonej, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla: w dziedzinie chemii oraz fizyki.

W naszym zestawieniu ważnych Polek nie mogło zabraknąć wybitnej poetki, która za swoją twórczość otrzymała Nobla. Mowa o Wisławie Szymborskiej, która w niezwykle trafny i poruszający sposób opisuje obraz kobiety w wierszu „Portret kobiecy”: „Nie wie po co ta śrub­ka i zbu­du­je most”.

Pamiętajmy więc o tym jak długą drogę musiały przejść kobiety, aby uzyskać swoje prawa. Pamiętajmy o wszystkich wspaniałych bohaterkach, które przez wieki walczyły o naszą równość.

Z dedykacją dla Pani Ewy.

Autor: M. Szulc – Przybył

Możesz również polubić…