Akademia Filmowa Multikina

W dniu 8 października uczniowie klas V i VII wzięli udział w zajęciach Akademii Filmowej Multikina  w Rumi. Celem lekcji była edukacja w wychowaniu do wartości. Uczestniczący w zajęciach dowiedzieli się o znaczeniu: otwartości, solidarności, odpowiedzialności, szacunku dla innych i poczucia własnej wartości w budowaniu relacji z innymi.  Mogli się przekonać o ważności w kształtowaniu wspólnoty, szkodliwości stereotypów i uprzedzeń wobec innych osób.  Poznali zjawisko wykluczenia rówieśniczego i jego konsekwencje, historyczne przykłady wykluczeń, dyskryminacji, segregacji rasowej. Utrwalili wiadomości o  prawach dziecka
i człowieka, zasadach fair play. Uczniowie wzmocnili poczucie własnej wartości oraz wartości innych osób, świadomość własnych wad i zalet, umiejętność rozpoznawania i wartościowania postaw służących budowaniu wspólnot (np. odpowiedzialność, szlachetność, praca, odwaga, otwartość, solidarność). W trakcie filmu mogli doskonalić umiejętność rozpoznania i wartościowania szkodliwych poglądów i krzywdzących postaw (np. rasizm, ksenofobia), a także umiejętność oceniania postępowania swojego i innych osób w odniesieniu do wartości takich, jak: sprawiedliwość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, uczciwość, umiejętność wskazywania wartości w utworze i określania wartości ważnych dla bohatera, umiejętność wyrażania własnego zdania o postaciach i zdarzeniach z tekstów kultury, motywację do kształtowania własnej postawy empatii, otwartości na współpracę, odpowiedzialności, szacunku dla innych. Myślimy, że film „Na linii wzroku” na długo pozostanie w pamięci uczniów, a jego przesłanie zakrzewi w sercach młodzieży szacunek do ludzi i pozwoli nawiązywać właściwe relacje interpersonalne. Wyjazd zorganizowały Panie: Iwona Paczyńska wych. kl. V i Renata Mejer wych. kl. VII. Opiekę nad uczestnikami wyjazdu pomagały sprawować Panie Irena Stępniewska i Agnieszka Kaszuba.

Autor: Renata Mejer