Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

7 października obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.  Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji będą  odbywały się pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem”.

Co to jest dysleksja?
Dysleksja to schorzenie, o którym mówimy, gdy dziecko ma trudności w  nauce pisania i czytania, chociaż jest do tego zdolne intelektualnie. Termin dysleksji został po raz pierwszy opisany w 1968 roku na  Konferencji Neurologów. W naszym z dysleksją zmaga się około 12 proc.  uczniów, więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci cierpiące na  dysleksję nie odróżniają dźwięków ani kształtów, nie widzą również  różnicy w zapisywanych cyfrach i literach, przez co w konsekwencji  popełniają dużo błędów ortograficznych w jednym zdaniu. Pismo  dyslektyków uważane jest za brzydkie i niewyraźne. Dysleksja to  zaburzenia, które musi być poddane fachowej terapii, w innym wypadku  dzieci wraz z wiekiem, zaczną mieć coraz większe problemy z uczeniem  się.

Więcej informacji na temat dysleksji znaleźć można pod linkiem:
 Dysleksja inspiruje do (nie)zwykłych działań.

Autor: Celina Dawidowska