Pomysły ze szkolnej świetlicy – zaproszenie na wspólne świętowanie Dnia Rodzin

Dzień Rodzin – skąd się wzięło to święto?

Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Generalne ONZ w 1993 roku, kiedy to uchwalono rezolucję nr 47/234 i zatwierdzono, że 15 maja będzie świętem rodziny. Wydaje się, że to świeża sprawa? Bez słowa oficjalnego zatwierdzenia funkcjonowała już wcześniej, pierwszy Dzień Rodzin obchodzono w 1984 roku. O rodzinie powinniśmy pamiętać my, którzy jesteśmy jej częścią.

W obecnej sytuacji można ten dzień spędzić całkiem zwyczajnie, ale razem. Wspólne przygotowanie obiadu, spokojne wyjście na spacer do lasu.

Piosenka o Rodzinie – obejrzyj koniecznie!

 

Przedstawiam kilka propozycji zabaw:

Głuchy telefon

Pierwsza osoba wymyśla słowo, które szepcze do osoby siedzącej obok, a ta przekazuje je do następnej. Ostatnia osoba mówi na głos to, co sama usłyszała. Czasem bywa naprawdę zabawnie! Jest to większości znana zabawa, która nigdy się nie znudzi J

Zabawa w skojarzenia

Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

Poszukiwanie skarbów

Na dworze (lub w domu) w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole….”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

Gry planszowe

Aby podarować przy okazji dziecku nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach, układa zabawki na miejsce.

Zamieszczam również kolorowanki.

Autor: Dorota Barbarewicz

Może i to Cię zainteresuje...