DZIEŃ DZIECKA W KASZUBSKIM UNIWERSYTECIE LUDOWYM

Uczniowie, którzy w naszej szkole uczą się języka kaszubskiego pod opieką Pani Renaty Mejer i Pana Marka Czarnowskiego, wyjechali do Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy. Wszyscy w dobrych humorach 31 maja 2019r. wyruszyli autokarem spod szkoły z nadzieją na nowe, niezwykłe przygody. W pierwszym dniu pobytu  po obfitej i pysznej kolacji Pan Marek przeprowadził warsztaty muzyczne, wykorzystując  w tym celu narzędzia TIK. Dzieci za pomocą rurek, które wydobywały określone dźwięki, wygrywały melodie , patrząc na ekran multimedialny. Udało im się zagrać nie tylko polskie melodie ludowe, ale także  takie przeboje, jak: „Don’t worry- be happy”, „Money, money, money”, „Mamma Mia” i inne popularne piosenki. Następnie odbyło się ognisko z kiełbaskami, gdzie czas umilało wspólne śpiewanie. Następny dzień po śniadaniu rozpoczął się bardzo pracowicie – uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Każdy uczestnik otrzymał materiały, czyli: glinę, odpowiednie narzędzia oraz formę i miał za zadanie wykonać ozdobne naczynie.  Młodzi twórcy wykazali się niezrównaną wyobraźnią i zapałem do pracy, dzięki czemu powstały piękne doniczki, garnuszki i koszyki, które zostały przewiezione  do suszarni, a następnie będą wypalane w piecu. Wszyscy uczestnicy otrzymają za jakiś czas swoje, gotowe już dzieło. Kolejnym punktem programu w czasie pobytu w Wieżycy były zajęcia survivalu, chyba najtrudniejsze, ponieważ niektórym brakowało kondycji, aby pokonać trasę ok. 2 km prze las, góry i doliny. Podczas wędrówki instruktor opowiadał nie tylko, jak przetrwać w lesie i znaleźć drogę wyznaczając kierunki bez użycia kompasu, ale opowiadał wiele o ochronie przyrody i zasadach panujących w parkach i rezerwatach przyrody.  Po przejściu przez las dotarliśmy do Krainy Baśni w Koszałkowie. Tam wędrując wytyczonym szlakiem poznaliśmy legendy kaszubskie i mogliśmy używać aplikacji, która sprawiała ,że na naszych zdjęciach pojawiały się dziwne , niewidzialne gołym okiem stwory i przedmioty . Ponadto każdy otrzymał materiały z komiksami kaszubskimi i zagadkami, więc mógł je rozwiązywać i w ten sposób utrwalać legendy, których wysłuchał z aplikacji mobilnej. Zmęczeni i pełni niezapomnianych wrażeń, wozem drabiniastym wróciliśmy do hotelu na smaczny obiad, a następnie autokarem udaliśmy się do Redy. To był niezapomniany Dzień Dziecka. Dziękujemy nauczycielowi muzyki, plastyki i języka kaszubskiego za organizacje tak wspaniałego wypoczynku.

Zdjęcia zobacz tutaj.

Autor: Renata Mejer

Może i to Cię zainteresuje...