Świetliczaki na Uniwersytecie Gdańskim

Na kilku polskich uniwersytetach rozpoczęły się Wykłady Uniwersytetu Dzieci, które potrwają do 17 czerwca. Weźmie w nich udział blisko 6 tys. uczniów z całego kraju. Wśród nich znalazła się dziesięcioosobowa grupa naszych świetliczaków. Uczestnictwo w Wykładzie Uniwersytetu Dzieci było nagrodą dla uczniów, biorących udział w realizowanym w świetlicy projekcie edukacyjnym „Klimatyczna klasa”. Dnia 24 maja 2019 r. najaktywniejsi uczestnicy projektu – jak na studentów przystało –  wysłuchali wykładu w sali wykładowej Wydziału Nauk Społecznych jednej z największych  uczelni w Polsce – Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas wykładu szukaliśmy odpowiedzi na jego tytułowe pytanie: „Jak chemik tworzy dym, ogień i mieszankę wybuchową?”. Byliśmy świadkami licznych wybuchów, błysków, trzasków i kolorowych reakcji. Poznaliśmy świat chemii, który zaciekawia i inspiruje, a nawet… zadziwia! Sprawdziliśmy, jaka jest różnica pomiędzy watą a superwatą oraz jakie reakcje zachodzą w lampie błyskowej. Dowiedzieliśmy się, jak chemik tworzy dym, co to jest suchy lód i jak działa ciekły azot.  Wszystkie pokazy chemiczne zostały przeprowadzone pod czujnym okiem dr hab. Beaty Grobelnej i członków Naukowego Koła Chemików. Spotkanie  było dla dzieci doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i zadania pytań specjalistom z dziedziny chemii.

Ponadto, nasi wychowankowie poznali miasteczko uniwersyteckie, atmosferę wyższej uczelni, a także podziwiali  ciekawą ekspozycję w budynku Wydziału Biologii. Czy wiecie, że znajduje się tam jedyny w Polsce wiszący szkielet wieloryba? Jego rozmiary są imponujące.

Zarówno projekt „Klimatyczna klasa”, jak i opisany wykład bardzo nam się podobały. Było to niezwykłe doświadczenie. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku będziemy kontynuować przygodę z Uniwersytetem Dzieci.

zobacz zdjęcia

Możesz również polubić…