Dzień Głośnego Czytania

Dzień  10 X 2018 r. w naszej szkole był Dniem Głośnego Czytania dla uczniów klas I – III  w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”.

Wydarzenie to odbywało się w przepięknej leśnej scenerii, na polanie tuż za szkołą. Przebiegało pod hasłem „ Na Leśnej Polanie przyjemne słuchanie”. Gościem specjalnym był myśliwy Pan Marcin Skulski. Na spotkanie przybył w pełnym rynsztunku myśliwego, ze swoją rodziną – żoną i córeczką.  Z pasją opowiadał o pięknie rodzimej przyrody, zwierzynie zamieszkującej nasz las i roli myśliwych w życiu społeczeństwa. W opowieści wplatał fragmenty wierszy i piosenek (np. „W Szczebrzeszynie”, „Dzik jest dziki”), sprawiając, że z przyjemnością słuchało się pasjonujących wiadomości o orężu, czy też trofeach. Mówca pokazywał tez dzieciom rekwizyty i  zademonstrował działanie wabików przywołujących zwierzynę korzystając z rogu, muszli i innych drobnych akcesoriów.

Głównym jednak zadaniem myśliwego w tym dniu było czytanie w leśnej ciszy rozdziałów książki Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”. Oprócz 71 dzieci, które przybyły na to wydarzenie ważnymi słuchaczami były maskotki Słodziaków usadzone na pieńkach i liczne drobne zwierzątka leśne, pojawiające się to w trawie, to w powietrzu, to na drzewie. Czarująca atmosfera jesiennego mieszanego lasu oraz rozgrzana słońcem polana wielozmysłowo wpłynęła  na wyobraźnię  dzieci podczas słuchania głośno czytanych fragmentów  książki.

Myśliwy omówił również gatunki drzew leśnych, podając  nazwy łacińskie. Były to: buk. dąb, jawor, lipa, grab, brzoza, olcha, dzika czereśnia, sosna, świerk, modrzew. Dzieci mogły obejrzeć, dotknąć i powąchać drewno.

Na zakończenie poszczególne klasy robiły pamiątkowe zdjęcia z myśliwym. Uczniowie podziękowali panu myśliwemu, wręczając koszyczek zapraw z jesiennego lasu i wrzos ogrodowy.

Zajęcia Leśnej Szkoły zorganizowano dzięki dużemu zaangażowaniu państwa Barbary i Kazimierza Kreft oraz Jana Kreft, za co bardzo dziękujemy.

zobacz zdjęcia

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.