Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, w skrócie DBI. Jest to międzynarodowy projekt, który ma na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z internetu wśród dzieci i młodzieży. Powstał jako inicjatywa Komisji Europejskiej, ale obecnie jest celebrowany już przez ponad 200 krajów. W Polsce jest organizowany od 2005 roku.
Nowe technologie stały się jedną z ważniejszych sfer naszego życia.
Już teraz to one zmieniają nie tylko to, jak kontaktujemy się z ludźmi, jak się uczymy i jak pracujemy, ale także to, jak spędzamy wolny czas, robimy zakupy oraz co i jak jemy, oglądamy czy słuchamy. One także w dużej mierze odpowiadają za to, jaki świat widzimy i jakie treści do nas docierają.
Prawie 5 miliardów ludzi korzysta z internetu. To ponad 62% ludzkości. Obecność w świecie online stała się jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Choć internet otwiera szerokie perspektywy, razem z nimi pojawia się ryzyko – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Dlatego też przypominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, z którymi możecie zapoznać się klikając w poniższy link:
https://biteable.com/watch/2767432
Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 przebiega pod hasłem: Chcesz o tym porozmawiać?
Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny, a nawet jest wspaniały, tylko ludzie… korzystają z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości. W ten sposób dochodzi do obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w kierunku zarówno grup społecznych, jak i jednostek. Zwłaszcza wśród młodzieży.
Internet niesie za sobą zagrożenia również dlatego, że – jak konsekwentnie pokazują badania – niewiele dzieci informuje dorosłych o tym, że są ofiarami lub świadkami przemocy w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu inspiruje nas do rozmów z dziećmi na temat rozwiązywania problemów w świecie online. Nie bójmy się podejmować tych tematów.
Autor: Celina Dawidowska