WYCIECZKA KLASY V i VII DO ZAKŁADÓW PORCELANY STOŁOWEJ LUBIANA

Uczniowie klasy V i VII wybrali się na wycieczkę autokarową do miejscowości Łubiana, gdzie znajduje się największa w Polsce i najnowocześniejsza Fabryka Porcelany Stołowej LUBIANA S.A.  Grupa zwiedzała zakład,
 który zatrudnia około 1400 osób i  produkuje miesięcznie 3,5 mln sztuk wyrobów, a rocznie opuszcza fabrykę ponad 12 000 ton porcelany. Przewodnik oprowadzał wszystkich i zatrzymywał się przy kolejnych stanowiskach linii produkcyjnej. Fabryka dostarcza zastawy stołowe
do najbardziej renomowanych hoteli – polskich i zagranicznych. Mogliśmy obserwować prace dekoratorów oraz obsługi olbrzymiego pieca do wypalania porcelany. Dowiedzieliśmy się, że większość produkcji ( 90% ) trafia
za granicę. Sławę porcelanie z Łubiany przyniósł również kultowy film francuski Jeana-Pierre”a Jeuneta „Amelia” z Audrey Tautou w roli tytułowej, gdzie w jednej ze scen „zagrał” serwis z kaszubskiej porcelany.

Zwiedzając zakład przechodziliśmy bezpośrednio obok linii produkcyjnych, pieców i dekoratorni. Po zwiedzaniu udaliśmy się na poczęstunek do stołówki pracowniczej, tam wszyscy otrzymali gofry z owocami i bitą śmietaną oraz napoje. Następnie udaliśmy się do sklepu firmowego, gdzie zakupiliśmy pamiątki- porcelanowe kubki, filiżanki, cukierniczki, talerzyki i inne wyroby
z porcelany po bardzo atrakcyjnych cenach.

Wyjazd zorganizowała Pani Iwona Paczyńska we współpracy z Panią Renatą Mejer. Opiekę nad uczniami pomagały sprawować Panie: Agnieszka Kaszuba i Joanna Samorajczyk. Niestety (z wiadomych względów) nie mogliśmy zrobić zdjęć na terenie zakładu, jedynie przed wejściem na halę produkcyjną.

 

Autor: Renata Mejer

Może i to Cię zainteresuje...