Wiecha na „Piątce”!

29 kwietnia na rozbudowywanej Szkole Podstawowej nr 5 zawisła wiecha. To budowlana tradycja, polegająca na zawieszeniu przystrojonego kolorowymi wstążkami wieńca na górnej części budynku. Wiechę wywiesza się na znak zakończenia ważnego etapu budowy – najczęściej po ustawieniu pierwszej krokwi.

W uroczystości wzięli udział: społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 z dyrektor Moniką Halczak-Lewandowską na czele, Przewodniczący Rady Miejskiej w Redzie Kazimierz Okrój, radni Rady Miejskiej Leszek Hebel, Mariusz Kreft i Emilia Sawicka-Lieder; Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński z zastępcami Haliną Grzeszczuk i Łukaszem Kamińskim, pracownicy Referatu Inwestycji i Inżynierii Miejskiej, a przede wszystkim wykonawca, firma Budrem Rybak Sp. z o.o. z Luzina. Nie zabrakło też księdza z miejscowej parafii.

Rozbudowa „Piątki” jest najważniejszą redzką inwestycją w roku. Z powodu reformy oświaty, przywracającej po la- tach ośmioklasowe szkoły podstawowe i częściowo z po- wodu rosnącej liczby dzieci w wieku szkolnym, od 2018 roku rozbudowujemy nasze szkoły. Pierwsza była Szkoła Podstawowa nr 2, następnie Szkoła Podstawowa nr 6, te- raz buduje się „Piątka”.

Dotychczasowy budynek jest rozbudowywany o dwukondygnacyjne skrzydło. Na pierwszym piętrze nowego skrzydła powstanie 6 sal lekcyjnych wyposażonych w niezbędne zaplecze, bibliotekę i pomieszczenia socjalne. Główne wejście do budynku szkoły znajdzie się w łączniku między częścią starą i nową.

Aby nie ingerować za bardzo w naturalną rzeźbę terenu, projektanci zaproponowali wykonanie dwupoziomowego parteru. Niższa część pomieści oddzielony od reszty placówki oddział zerowy z osobnym wejściem. Powstaną tam dwie sale dydaktyczne wraz z zapleczem, toaletami i szatnią. Ponadto na parterze będzie gabinet terapii indywidualnej, sekretariat, gabinety dyrekcji, administracja, zaplecze socjalne; w wyższej części parteru znajdzie się pokój nauczycielski, jadalnia i świetlica. W podpiwniczeniu niższej części przewidziano pomieszczenia techniczne oraz szatnię.

Rozbudowa szkoły pochłonie ponad 10 mln złotych, z czego prawie trzy miliony stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nowa, większa „Piątka” przyjmie dzieci we wrześniu, z początkiem kolejnego roku szkolnego.

Źródło: Miejski Biuletyn Informacyjny