Żywa lekcja historii

„WOJOWIE I RYCERZE ZA CZASÓW PIASTÓW”

W dniu 28 października gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego, który przygotował dla nas spektakl  historyczny z epoki średniowiecza. Żywą lekcję na temat : „Wojowie i rycerze za czasów Piastów” obejrzeli uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej. Dzieci miały okazję utrwalić i pogłębić swoją wiedzę historyczną w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób.

Aktorzy nie tylko zaprezentowali wiadomości dotyczące tematu, ale angażowali uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach – prezentowali ubiór średniowiecznych rycerzy, zakładali kolejne części zbroi uczniom. Pan Krzysztof Górecki z humorem i niezwykłą precyzją przedstawił tajniki sztuki rycerskiej wszystkim uczestnikom zajęć. Nawiązał do czasów pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Młodzież poznała drużynę książęcą Mieszka i Bolesława, jej uzbrojenie i wartość, doświadczyła ciężaru kolczugi. Kilku uczestników pasowano na rycerza po zapoznaniu z symboliką tego obrzędu z czasów Bolesława Krzywoustego. Zaprezentowano też rozrywki rycerskie – polowanie dało sposobność do strzelania z kuszy. Turniej rycerski z czasów króla Kazimierza Wielkiego zakończył tę niezwykłą lekcję. Zajęcia zorganizowała nauczycielka historii Pani Renata Mejer.

Autor: Renata Mejer