Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi 2020 – kiedy jest i na czym polega? 

Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci i wiele innych.

Kiedy jest Dzień Ziemi 2020 w Polsce i na świecie?

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.

Co ciekawe, obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

Dzień Ziemi 2020 – ciekawostki i informacje na temat święta

Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew. W tym roku obchody święta mogą być utrudnione z powodu licznych obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50 będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.

Dodatkowo zachęcam Was do zapoznania się z prezentacją:
https://view.genial.ly/5e953e8882c07e0d85893c44/presentation-dzien-ziemi-prezenacja

Chciałabym również zachęcić do wejścia w grę z okazji Dnia Ziemi – „Na ratunek Ziemi”:
https://view.genial.ly/5e8deb0f124be30da50566c0/game-breakout-escape-room-ratunek-dla-ziemi?fbclid=IwAR0-z0f4Mc1flaIBdoji0Ec7AGzKNtv8HlWU0yAJhyJwxbPwNCts0-3TOP0

Dla chętnych proponuję króciutkie zadanko. Jeżeli macie ochotę to stwórzcie własne zadanie J:

Autor: Dorota Barbarewicz

Może i to Cię zainteresuje...