Wycieczka klasy IA, IB i III do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Muza”

W dniu 22 października 2019 klasy Ia, Ib i III wraz z swoimi wychowawcami: Dorotą Dziadkiewicz, Aleksandrą Szmidke, Bogusławą Paszowską pojechały na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „MUZA” i przeżyły tam niezwykłą  leśną przygodę.

Każda klasa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych,  podczas których dzieci dowiedziały się na czym polega praca leśnika, poznały narzędzia jego pracy. Dzieci mogły same zmierzyć obwód pnia, oznaczyć drzewo, nadać mu numer. Dzieci poznały również zwierzęta żyjące w lesie, ich odgłosy, zwyczaje i tropy. Pani leśnik ciekawie opowiedziała nam o pracy pszczół. Każde dziecko samodzielnie wykonało świeczkę z wosku pszczelego, którą mogło zabrać ze sobą na pamiątkę.

Po ekscytujących zajęciach z panią leśnik, wszyscy razem przekroczyliśmy bramy lasu. Żeby tam wejść dzieci musiały rozwiązać zadanie matematyczne, dotyczące ptaków i budek lęgowych. W lesie, w królestwie zwierząt trzeba było przestrzegać zasad i norm. Wszystkie dzieci doskonale sobie z tym poradziły. Kolejnym krokiem było pokonanie slalomu między pniami drzew, aby później w szeregu przejść przez most drewniany nad strumieniem, w którym było  wiele niespodzianek, bogata flora i fauna, na którą trzeba było zwrócić szczególną uwagę.

Dzieci klasy III otrzymały Leśny notatnik, kompas, szkło powiększające i tak przygotowane wyruszyły w drogę do lasu. Tam na powitaniu rozwiązywały rebus, który wprowadził je w tematykę. Dzieci oglądały ściółkę, przyglądały się jej mieszkańcom i środowisku, w którym żyją. Zbierały liście i owoce drzew, rozpoznawały i je nazywały.

Po sumiennym wykonaniu zadań był czas na zasłużony poczęstunek i wesołe zabawy oraz ćwiczenia i wyścigi. Czas upłynął bardzo szybko, radośnie i twórczo, a piękna pogoda nas dodatkowo rozpieszczała.

Zdjęcia z wycieczki

Przygotowały: Bogusława Paszowska, Aleksandra Szmidke, Dorota Dziadkiewicz