Wycieczka przedmiotowa klasy II i III

Dnia 19. 10. 2018 r. uczniowie klasy II i III wyruszyli na autokarową wycieczkę ze SBT „Bill”.

W programie było zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, jako kontynuacja udziału uczniów klasy III w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kolej w Niepodległej”.

Dzieci oglądały stare parowozy, mogły wsiąść do wagonu PCK z okresu II wojny światowej oraz pobawić się w mini pociągu. Atrakcją była ruchoma makieta przedstawiająca stację kolejową Kościerzyna.

Największą jednak frajdę sprawiła dzieciom przejażdżka ręcznie napędzaną drezyną. Chłopcy i dziewczynki mogli popróbować swoich sił.

Kolejnym  punktem wycieczki było budzenie postaw patriotycznych u uczniów.

Przemieściliśmy się do jedynego w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego, mieszczącego się w dworku szlacheckim rodziny Wybickich w Będominie.

 

Tam uczniowie w skupieniu i z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, hymnu państwowego Polski, autorstwa Józefa Wybickiego. Następnie odśpiewali cztery zwrotki mazurka.

Wspólnie z przewodnikiem obejrzeli elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX w.: meble, dywany, XIX-wieczne obrazy i kilimy o tematyce patriotycznej, broń (szable i pistolety z XIX w.), biżuterię patriotyczną z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe, telegramy i karty pocztowe o charakterze patriotycznym z początku XX w.

Zaskoczeniem dla dzieci były pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego”.

Muzeum wyposażone w multimedialne urządzenia w sposób atrakcyjny przybliżyło małym dzieciom trudną tematykę tamtych lat.

Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko. W jesiennym słońcu połyskiwały języki ognia, dym szczypał w oczy, a wokół  rozciągały się dywany kolorowych liści, spadających z drzew otaczających dworek. Tu i ówdzie cichutko snuła się melodia „Mazurka Dąbrowskiego” nucona przez dzieci.

zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.