Kazimierz Wielki – żywa lekcja historii

30 października 2017 r. przybyli do nas rycerze z Bractwa Kerin, aby przybliżyć nam historię naszego państwa w niezwykle atrakcyjny sposób. Na sali gimnastycznej odbyła się żywa lekcja historii, a jej tematem był jedyny władca Polski, który otrzymał przydomek WIELKI – czyli KAZIMIERZ WIELKI ODNOWICIEL. Zajęcia prowadzone w naszej w szkole zostały opracowywane przez historyków z uwzględnieniem wymagań aktualnej podstawy programowej. Było to  efektywne przekazywanie wiedzy z zakresu historii poprzez humorystyczną opowieść. Naczelnym założeniem  zajęć jest ich interaktywność – nasi uczniowie odgrywali w nich różnorakie role, dzięki czemu mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz zapoznania się z orężem różnych epok. Wszystkie wykorzystywane eksponaty są wiernymi replikami historycznych oryginałów. Tej działalności dydaktycznej patronuje TVP HISTORIA.

A zaczęło się tak:

Oto wielki król… Gawęda o ostatnim wielkim Piaście rozpoczęła się od czasów jego odważnego ojca. Zobaczyliśmy koronację Władysława Łokietka, jego zmagania pod Płowcami i ostatnie słowa na łożu śmierci. Na scenie pojawił się Kazimierz Wielki, który budował zamki i katedry, powołał Uniwersytet Krakowski, udał się na polowanie wraz ze swoimi rycerzami…

Nie zdradzimy tu wszystkich szczegółów, zachęcamy do zapoznania się z nimi poprzez wizytę w grodzie KERIN – my z pewnością się tam udamy, aby jeszcze bliżej poznać historię naszej umiłowanej Ojczyzny.

Tekst i organizacja: Renata Mejer

Zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.