Wycieczka szkolna „Szlakiem Kaszub”

      W dniach 17.05.2017r.-18.05.2017r. uczniowie klasy IV oraz VI udali się na wycieczkę edukacyjną „Szlakiem Kaszub”. Zapraszam do przeczytania krótkiego streszczenia, które przygotował pan Arkadiusz Janor – wychowawca klasy VI oraz opiekun klasy IV pan Arkadiusz Bechta.

      W środę z samego rana o godz.7.45 wszyscy uczestnicy zameldowali się na zbiórce. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy autokarem o godz.8.15 do naszego pierwszego celu – Muzeum Ceramiki Kaszubskiej  w Chmielnie. Po przyjeździe mieliśmy niespotykaną okazję poznać historię rodziny Neclów, która nieprzerwanie od 120 lat zajmuje się produkcją wyrobów ceramicznych. Pod okiem pana Piotra, Zosia Bruska oraz Maks Kluszczyński mogli samodzielnie  spróbować swoich sił w wykonaniu prostych ceramicznych przedmiotów. Oczywiście nie było łatwo, ale spisali się na medal. Następnie dowiadujemy się w jakich warunkach wykonywane są na co dzień talerzyki, dzbanki, kubki itp. Mamy też okazję do zakupienia pamiątek. Po bardzo udanej wizycie relaksujemy się na plaży w Chmielnie, po czym udajemy się do Wieżycy. Na miejscu jesteśmy około godz.12.30. Piesza wycieczka do wieży widokowej „Wieżyca” (328m n.p.m.). Niektórzy dzielnie pokonują swój strach przed lękiem wysokości i możemy delektować się wspaniałym widokiem na panoramę Kaszub.  W drodze powrotnej miejscowy gospodarz proponuje nam wspólne śpiewanie regionalnych utworów przy użyciu instrumentów. Pochwałę za słuch muzyczny oraz dobrą grę na „burczybasie” otrzymuje Kamil Kreft. Następny cel to „Leśniczówka Wieżyca” – miejsce naszego noclegu. Po zakwaterowaniu i bardzo dobrym obiedzie mamy chwilę czasu wolnego, żeby nabrać sił przed kolejną wycieczką. Tym razem udajemy się do Szymbarku. Dzięki uprzejmości pana przewodnika w przeciągu dwóch godzin poznajmy historię regionu, jak również zmuszającą do refleksji historię Sybiraków oraz tego, jak duże znaczenie ma Centrum Edukacji i Promocji Regionu  dla Kaszubów z całego świata. Po intensywnym dniu pora na kolację. Kto myślał, iż w środowy wieczór to koniec atrakcji ten na pewno był miło zaskoczony. Dziewczyny posprzątały po kolacji i udały się na grę w palanta na pobliską łąkę, natomiast chłopcy, jak przystało na mężczyzn mieli za zadanie przynieść drzewo z lasu, aby pod opieką nauczycieli rozpalić ognisko. Wspólnych śpiewów było co nie miara. Do tego oczywiście, mogliśmy zjeść kiełbaskę, którą sami upiekliśmy nad ogniskiem.

      W czwartek po obfitym śniadaniu udajemy się do Bytowa w celu  zwiedzania zamku oraz Muzeum Zachodniokaszubskiego.  Następnie obiad i wycieczka do Polskiej Szkoły w Płotowie oraz odwiedziny w Zagrodzie Styp-Rekowskich. Dzięki uprzejmości pani Ewy bierzemy udział w warsztatach, poznajemy historię rodu Styp-Rekowskich oraz tradycje i obyczaje panujące na ziemi kaszubskiej. Późnym popołudniem udajemy się w drogę powrotną, aby zameldować się w Redzie około godziny 18.30.

      Podsumowując  chcielibyśmy pogratulować dzieciom bardzo dobrego zachowania. Pokazaliście, iż można Wam zaufać, a zwiedzanie i poznawanie regionu również może sprawiać radość oraz jest wspaniałą formą integracji i dobrej zabawy.

Pozdrawiamy:

Arkadiusz Janor

Arkadiusz Bechta

zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.