DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

W dniu 15 maja odbyły się uroczyste obchody dnia patrona szkoły – Jana Drzeżdżona. W tym dniu lekcje nie odbyły się zgodnie z planem, gdyż przez cały dzień dzieci i młodzieży uczestniczyły w wydarzeniach związanych właśnie z tym świętem. Uczniowie i nauczyciele dzień rozpoczęli od uroczystego apelu, który przygotowali uczennice i uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego oraz zespół „Modroki”. Podczas apelu przedstawiono krótko postać Jana Drzeżdżona, a także jego twórczość (w języku kaszubskim i polskim).

Od godziny 10.00 rozpoczęły się warsztaty ściśle związane z tematyką kaszubską. Warsztaty poprowadzili: dr Eugeniusz Pryczkowski (kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, twórca programów telewizyjnych TTM: „Skarbë Kaszëb”, „Gôdómë pò kaszëbskù”, „Wòjnowi Kaszëbi”), Katarzyna Kankowska-Filipiak (redaktor naczelna miesięcznika „Kaszëbskô Zemia”, prezes Klubu Młodëch Kaszëbów „Òska”, aktorka scen muzycznych,  animatorka kultury, doktorantka pedagogiki, nauczycielka języka kaszubskiego) oraz Adam Hebel (kaszubski poeta, dziennikarz i satyryk, związany z „Radio Kaszëbë” i kabaretem „Kùńda”).

Podczas warsztatów dzieci i młodzież mieli możliwość poznania współczesnej literatury kaszubskiej, utworów w języku kaszubskim, zapoznania się z historią Kaszub i kaszubskim teatrem, a także zagrania w tradycyjną kaszubską grę portową, reaktywowaną przez Młodëch Kaszëbów „Bùczka”, a także w „Kluska”. Młodsze dzieci pochłonęły prace plastyczne związane z tradycyjnym kaszubskim haftem.

Obchody dnia patrona szkoły zakończyły się o godzinie 13.30.

Zobacz zdjęcia

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.