KATARZYNKI

Większość z nas doskonale wie, co to są „andrzejki”.  To wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.  Pewnie niewiele osób orientuje się, że męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki”, obchodzone w nocy z  24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Chcąc przypomnieć ten tradycyjny i nieco zapomniany, staropolski obrzęd, nauczyciele świetlicy oraz świetliczaki przygotowali 25 listopada słodką niespodziankę. Już po raz siódmy cała społeczność szkoły oraz odwiedzający ją tego dnia goście zostali poczęstowani katarzynkami. Pierniczki upieczono na cyklicznych zajęciach kulinarnych organizowanych w naszej świetlicy. Zadania rozniesienia prawie dwustu pierników podjęła się pani Karolina Kotłowska, której pomagała Weronika Wrońska. Przy tej okazji częstowani poznali także toruńską legendę o powstaniu wyjątkowego kształtu „katarzynek”.

Może i to Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.